425 lat temu powstała Biblioteka Gdańska

425 lat temu powstała Biblioteka Gdańska. Jest to obecnie druga najstarsza biblioteka publiczna w Polsce, po Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W katalogu PAN w gdańskiej bibliotece znajduje się ponad 1 milion pozycji, w tym wiele unikatowych.

Marta Pavlik-Flesikowska z Polskiej Akademii Nauk informuje w Bibliotece Sejmu Gdańskiego, że obchody 425-lecia instytucji rozpoczną się w piątek otwarciem wystawy „Pomnik wieków. Biblioteka Senatu Jedenensis 1596-2021 ”.

Wystawa odbędzie się w dwóch miejscach: w części otwartej na Placu Macieja Kosycarza oraz w części stałej w siedzibie PAN w Gdańskiej bibliotece przy ul. Waowa. Wystawa potrwa do 13 sierpnia.

Rocznice fundacji potrwają do czerwca przyszłego roku.

2 listopada otworzą się dwie wystawy: „Biblioteka Gdańska i jej historia” oraz „Nasza historia – pracownicy Biblioteki Gdańskiej 1945-2021”. Pierwszy będzie dostępny w hali Kosycarz Arena oraz w budynku biblioteki, a drugi tylko w budynku obiektu. Oba będą na wystawie do końca marca 2022 roku.

W ramach obchodów 425-lecia w placówce zaplanowano także m.in. 6,5-kilometrową grę miejską podążającą śladami gdańszczan, którzy od wieków przekazywali dary i wspierali finansowo Bibliotekę Gdańską.

Biblioteka Gdańska powstała w 1596 r. Początkowo nosiła nazwę Biblioteka Rady Miejskiej Gdańska, następnie Biblioteka Miejska (1817), a obecnie Biblioteką PAN w Gdańsku (1955).

Intencją Rady Miejskiej Gdańska było udostępnienie biblioteki dla działającego od 1558 roku gimnazjum gdańskiego. Biblioteki poklasztorne, które pozostały w Gdańsku po likwidacji klasztorów w wyniku reformacji, nie nie spełniają oczekiwań szkoły protestanckiej. Kulminacją wieloletnich starań był rok 1596.

Z Biblioteką Gdańską ściśle związana jest historia Giovanniego Bernardino Bonifacio, markiza Mocznika Włoch. Pochodził ze starożytnej rodziny neapolitańskich arystokratów.

Jako gorący zwolennik reformy miał do wyboru albo wystawić się na inkwizycję, albo pogodzić się z losem wygnania. Bonifacio wybrał to drugie iw 1557 opuścił swoją ojczyznę, by odwiedzić różne miejsca w Europie, m.in. Bazyleę, Londyn, Kopenhagę, Gdańsk, Kraków, Litwę, Morawy i Konstantynopol.

READ  Nie tylko Kukuruźnik - to najważniejsze samoloty bojowe ZSRR i Rosji

Podczas rejsu morskiego z Anglii w sierpniu 1591 jego statek zatonął w Zatoce Gdańskiej. 74-letni ocalały został uratowany z bogatym zbiorem 1140 książek.

W zamian za dożywotnią gościnność i utrzymanie Bonifacio podarował miastu zbiór dzieł, który stał się zalążkiem otwartej w 1596 r. Biblioteki Rady Miejskiej Gdańska. Włoch znalazł schronienie w kościele św. Trójcy, klasztor pofranciszkański, w którym mieściła się wówczas szkoła akademicka. Zmarł 28 marca 1597 r. Mauzoleum Bonifacego znajduje się w kościele św. Trójca.

Do dziś z włoskiego księgozbioru zachowało się około 500 tytułów z XV i XVI wieku.

Bonifacio zapoczątkował tradycję przekazywania prywatnych księgozbiorów do biblioteki. W jego ślady poszedł m.in. botanik Jacob Breen, filozof i historyk Bartłomiej Kickermann oraz astronom Jan Heuliusz.

Obecnie w katalogu inwentarzowym Biblioteki Gdańskiej znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych, takich jak średniowieczne krążki woskowe i rękopiśmienny mszał krzyżacki, pierwszy drukowany atlas żeglarski, a także zestaw druków muzycznych Georgesa Knaufa, zbiór Wszystkich druki dzieł Jana Heweliusza czy fotografie z XIX wieku w Gdańsku odbite na papierze solnym.

Zbiór rękopisów liczy około 12 000 pozycji, w tym 389 średniowiecznych rękopisów, głównie z bibliotek gdaskiego kościoła i klasztoru. Na uwagę zasługują fragmenty tekstu biblijnego z przełomu X/XI wieku, ikony religijne z XII wieku, podpis Marcina Lutra, notatki Filipa Melanchtona i Immanuela Kanta oraz bogaty zbiór rękopisów muzycznych, głównie z kościołów św. . Katarzyny i św. Jana w Gdańsku.

Najcenniejszą częścią kolekcji druków z XV i XVIII wieku są inkunabuły (675 tytułów) – ślady druku z XV wieku. Wiele z nich to przedmioty unikatowe, jak choćby „Breviarium Plocense” wydane w Wenecji w 1498 roku.

Zestaw ikon to ponad 90 tys. Zespoły, na które składają się luźne ryciny i rysunki, tabliczki książkowe, fotografie, numizmaty i albumy, klisze graficzne, a także obiekty muzealne, zwłaszcza obrazy olejne wybitnych gdańszczan. Najstarsze budynki pochodzą z XV wieku.

READ  Protestowanie ideologii edukacji i nauki. "Czarnek to nie KUL"

Zbiór rysunków i obrazów (około 8500 obiektów) obejmuje głównie ryciny gdańskie oraz rysunki przedstawiające ogólne widoki miasta, jego części lub poszczególnych budowli.

Grupa mapująca obejmuje ponad 12 tys. jednostki. Należą do nich atlasy, mapy prasowe, plany i wiele globusów. Najcenniejszym zbiorem są atlasy i dzieła kartograficzne szkół flamandzko-holenderskich, francuskich i niemieckich. Unikatowy w Polsce jest zbiór atlasów morskich, w tym atlas Łukasza J. Wagnera z połowy XVI wieku oraz najstarszy atlas Morza Bałtyckiego z 1695 roku.

W kategorii „Dokumenty życia społecznego” liczebność grupy wynosi około 50 000. Moduły, głównie plakaty, plakaty, ulotki, prawa, katalogi, broszury, poradniki, zaproszenia do programów.

Biblioteka Gdańska PAN gromadzi także druki z lat 1801-1945. Łącznie książki z tego okresu to ponad 220 tysięcy książek. jednostki. Są to publikacje prasowe i czasopisma, z których najważniejsze – z uwagi na profil gromadzonych w bibliotece zbiorów – to działy w Gdańsku i na Pomorzu, stosunki Gdańska z Polską, sprawy morskie oraz historia basenu bałtyckiego.

W nowych publikacjach (po 1945 r.) zbiory Biblioteki liczą ponad 672 tys. (PAPKA)

Autor: Robert Peterzak

okradać / szaty /

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x