20 maja – Światowy Dzień Pszczół

20 maja – Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu pożywienia oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, na jakie narażone są te owady.

Święto Pszczół odbyło się po raz pierwszy w 2018 roku. Z tej okazji ukazał się w Polsce pierwszy raport zatytułowany „Biznes na rzecz bioróżnorodności”, z którego wynika, że ​​jednym z głównych problemów bioróżnorodności jest spadek liczebności wielu owadów zapylających. gatunki – głównie pszczoły. Szacuje się, że ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły.

W Polsce występuje około 470 gatunków pszczół. Najbardziej znane z nich to pszczoły miodne.

Przyczyny śmierci pszczół to nadmierne i niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, zwiększone zanieczyszczenie środowiska oraz niekorzystne zmiany klimatyczne.

Organizacje ekologiczne są również zainteresowane innymi zagrożeniami, które powodują utratę owadów zapylających, takimi jak utrata siedliska – pożywienia i bazy rozrodczej – na skutek zmian użytkowania gruntów. Niekorzystna dla pszczół jest też monokultura, czyli duże połacie zboża czy kukurydzy. Aby pszczoły mogły produkować miód, muszą mieć różnorodne rośliny.

Pszczoły dostarczają miodu, propolisu, wosku pszczelego, mleka i pyłku, ale ich praca jest również cenna ze względu na aktywność owadów w zapylaniu roślin, krzewów i drzew owocowych.

Statystycznie jedna rodzina produkuje 15-20 kg miodu. Aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów.

W ostatnich latach w miastach coraz częściej umieszcza się ule, np. Na dachach budynków. Od kilku lat na podwórku Ministerstwa Rolnictwa stoją też ule. Właściciel tych uli i naczelnik “Bartnika Sądeckiego” Janusz Kasztelewicz potwierdził PAP, że pszczoły mają się tam dobrze. Jak powiedział, z ula można wydobyć nawet 20 kg miodu.

Ilość produkowanego miodu zależy między innymi od warunków pogodowych, takich jak susza, wilgotność czy zimno. W 2019 roku produkcja miodu w Polsce to nieco ponad 18 tys. Ton. W rekordowym 2016 roku polscy pszczelarze otrzymali 24,3 tys. Mnóstwo miodu. Najsłabszy plon zanotowano w 2014 roku – zaledwie 14 tys. Ton. Ubiegły rok również nie był dobry dla pszczelarstwa, ponieważ z powodu suszy pszczoły nie były w stanie pozyskać nektaru.

READ  Tarnowskie Góry: Rewitalizacja i nowe koncepcje przestrzeni miejskiej

Polski Związek Pszczelarski szacuje, że w 2020 roku w Polsce było około 1,7 mln rodzin pszczelich. Liczba pszczół wzrosła w ostatnich latach w wyniku programów wsparcia Unii Europejskiej i poprawy opłacalności produkcji miodu.

W Polsce pszczelarstwem zajmuje się ponad 40 tys. Osób, w tym 35 tys. Skupiona jest w Polskim Związku Pszczelarskim.

Krajowa produkcja miodu nie jest wystarczająca do zaspokojenia popytu. Polska jest zarówno importerem, jak i eksporterem miodu. Duża część miodu zbieranego przez pszczelarzy jest sprzedawana bezpośrednio konsumentom. (PAPKA)

Autor: Anna Wysoczańska

Oy / g /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com